Лісові гриби чи печериці – їстівні гриби в здоровому раціоні

Корисно

Поживна цінність грибів – дізнайтеся, що інші думають на цю тему.

Поживний склад їстівних грибів

Поживна цінність грибів дозволяє їм займати чільне місце між м’ясом і овочами та фруктами. Їх можна вживати для збагачення й урізноманітнення свого раціону не лише в осінні негожі дні, але кожної пори року, оскільки гриби, особливо ті, які культивуються, доступні також навесні, літом і взимку. Цілий рік можемо насолоджуватися свіжою білково-вітамінною порцією, збагаченою характерним смаком і ароматом. Наші смакові відчуття реагують на гриби як на м’ясо, тому часто його ними заміняємо. Вони тверденькі та ситні. Чудово підходять для різних страв: супів, соусів, фаршів, а також як гарнір до яєчні, тому часто використовуються в польській кухні. Гриби, як особливий інгредієнт різних страв, використовується також у китайській кухні.

Гриби в медицині

У китайській і японській медицині здавна використовують гриби для боротьби з раком, діабетом і серцево-судинними захворюваннями. Багато видів грибів зміцнює імунну систему людини.

Два гриби серед трави
Гриби в основному складаються з води (містять її стільки ж, як овочі), тому є низькокалорійними, що добре для осіб, які хочуть зменшити вагу тіла. Вони забезпечують нас невеликою кількістю мінеральних речовин, залежно від того, чи багатий на мінерали ґрунт, на якому ростуть. Крім цього, містять вітамін А у вигляді каротину, а також значну кількість вітамінів B1 i B2. Інші вітаміни наявні в незначних кількостях. Серед мікроелементів у грибах переважають калій, фосфор, кальцій і залізо, котрі в основному містяться в порах і трубках.

Гриби також є джерелом постачання білка (десь між тваринним і рослинним білком), котрий, з огляду на важкість грибів для перетравлення, засвоюється лише на 60%. Відсоток засвоєння відрізняється залежно від виду грибів. У випадку печериць становить бл. 44 %. Вміст білка в грибах нижчий ніж у молочних продуктах, м’ясі та яйцях, але у чотири рази вищий, напр., від вмісту білка в моркві.

Конкуренти печериць

Все популярніші гливи містять фолієву кислоту і B-D-глюкан, котрому властива протиракова дія. Азіатські гриби «шиитаке» у свою чергу є джерелом речовин, котрі регулюють рівень холестерину в крові та мають противірусну дію. Гриби «мун» знижують швидкість згортання крові та покращують кровообіг. Гливи можна придбати у великих магазинах і супермаркетах. Гриби «мун» і «шиитаке» слід шукати в магазинах із китайськими продуктами.

Мариновані гриби для салату на світлому фоні

Застосування їстівних грибів на кухні

Грибні страви вважаються важкими для травлення через основний компонент – хітин. Хітини не розчиняються в шлунковому соку, тому спершу залягають у шлунку, а лише потім проходять через кишково-шлунковий тракт.

Гриби слід поєднувати з гарнірами, які легко перетравлюються (картопля, салат), щоб не навантажувати шлунок додатково. Слід уникати поєднання зі стравами важкими для травлення, такими як квасоля, селера й огірки. Багато досліджень доводять негативний вплив поєднання грибних страв із алкоголем, котрий покращує розкладання жирів, але згущує в шлунку білки, котрі ще менше піддаються дії шлункового соку. Діти віком до трьох років, а також особи, котрі мають алергію на гриби, не повинні їсти їх взагалі.

Атлас грибів – допоможе уникнути помилки

Хоч гриби смачні та поживні, якщо не вмієте їх розрізняти, варто звернутися по допомогу. Якщо не маєте таких знайомих, а самі багато не знаєте, беріть приклад з інших народів (австрійці, бельгійці) і купуйте печериці та гливи. Вистачить одного отруйного гриба, чи навіть його ніжки, і біди не уникнути. Перші прояви отруєння виникають дуже пізно (часто лише на наступний день) і не є особливими: звичайний біль у животі, котрий минає через кілька чи кільканадцять годин. Але це покращення стану здоров’я оманливе. Після нього наступає найгірша фаза, котра в половині випадків закінчується летально. Раптово виникають: ниркова недостатність, жовтяниця, втрата свідомості. Хворі вмирають через важку печінкову кому, котра супроводжується кровотечами й зараженням.

Слід також пам’ятати, що отруїтися можна і їстівними грибами, якщо їх погано зберігали, приготували, або ж зібрали старі, пошкоджені чи хворі особини. Збирати гриби слід до ємкості, котра обвівається, такої як кошик, адже в поліетиленовому пакеті можуть пліснявіти. Вживати слід свіжо приготовані гриби, котрі пройшли термічну обробку. Не можна розігрівати гриби декілька разів, а варто з’їсти в день приготування. Як до, так і після приготування, гриби потрібно належним чином зберігати, адже вони є відмінним середовищем для хвороботворних бактерій. Зібрані гриби слід почистити, промити, зварити та злити воду.

, , ,