Кухня й історія
Говорячи про єврейську кухню, слід пам’ятати, що вона є результатом бурхливої та багатої історії цього народу. Це поєднання кулінарних впливів країн, де проживала єврейська діаспора, з релігійними законами та святковими традиціями євреїв. Сотні, а інколи тисячі років проживання євреїв у будь-якій країні, впливали на змішування кулінарних традицій та постійно збагачували смакову палітру... Завдяки кухні Ви зможете дізнатись про традиції, звички, а також історію єврейського народу.
Цимес тобто смачно
Цимес - це відома на весь світ страва єврейської кухні, складається в основному з приготованих овочів і фруктів з додаванням м’яса. Найпопулярнішими овочами є морква та ріпа, а з фруктів варто виділити груші, яблука, інжир і сливи.
«Кашрут» – кошерна їжа
Правила, котрі походять із Тори (П’ятикнижжя Мойсея) суворо дотримуються правовірні євреї. Їжа поділяється на дозволену (кошерну) та заборонену (трефну).
Правила кошерної кухні
- Дозволено вживати водних тварин, але лише тих, котрі мають плавці та луску.
- Фрукти можна вживати лише з дерев віком від 3-х років.
- Між молочними та м’ясними стравами повинна бути кількагодинна перерва.
- Всі продукти виготовляються під наглядом рабина, котрий перевіряє кошерність і видає відповідні сертифікати.
Найвідоміші страви єврейської кухні:
- Яблучний пиріг (Апфельштрудель)
- Гуляш (Gоulash)
- Баба гануш (Baba ghanoush)
- Бабка (Babel)
- Кнедлики (Kneidlach)
- Баклава (Baklawa)
- Борщ (Borscht)
- Хала (Chalah)
- Латекс (Lateks)
- Кугель (Kugel)
- Медовик (Lekach)
- Суп із макаронів (Lokshen)
- Манне печиво з горіхами (Ma’amoul)
- Шніцель (Schnitzel)
- Вино малага (Malaga)
- Цимес (Tzimmes)
- Пастрома (Pastrami)
- Маца (Matza)
- Оселедець в оцті
- Компот зі слив
- Халва
- Суфганіот (Sufganiot)
Правила, які зникають
Бурхлива історія єврейського народу у XX столітті спричинила зміни правил "кашрут". У минулому практично всі євреї суворо їх дотримувалися, але сьогодні, наприклад у США, це робить лише 25-30% євреїв.
Кулінарні традиції євреїв
У середовищі єврейської діаспори розповсюдились дві головні кулінарні традиції, котрі були результатом розподілу євреїв на ашкеназійських, які століттями проживали в Центральній і Східній Європі, та євреїв сефардських, котрі проживали в країнах Середземноморського узбережжя. Саме тому традиційна страва Шабату в ашкеназійських євреїв може складатися з печеної домашньої птиці чи телятини, картоплі та морквяного «цимесу», в той час як сефардські євреї віддадуть перевагу салатам, фаршированому листю винограду та кус-кусу.
Типові ашкеназійські страви
Риба гефілте традиційно готується так: знімається шкіра, філе розділяється на дрібні шматочки, змішується з яйцем, цибулею, сіллю та перцем, скручується в кульки та готується в рибному супі на слабкому вогні.
Супи, особливо курячий бульйон. У супи додають або домашні макарони (lokshen), або кнедлики (kneіdlach). Під час приготування супу, зазвичай не використовують м’ясо чи жир. Приклад таких супів – борщ або крупник.
Печене м’ясо, дрібно порізане, приправлене оцтом – це улюблений спосіб його приготування. До наполовину запеченого м’яса додають цукор, лавровий лист, перець, родзинки, сіль і трішечки оцту, після чого продовжують пекти.