Барвники можна поділити на чотири основні групи (залежно від їх хімічного складу):
● хлорофіли
● каротиноїди
● беталаїни
● флавоноїди
Хлорофіл
Хлорофіл - це зелений пігмент, присутній в рослинах. Завдяки йому і сонячному світлу в листках рослин відбувається процес фотосинтезу. Хлорофіл також відповідає за ріст рослин. Неважко здогадатися, що для правильної роботи нашому організму цей барвник теж вкрай необхідний. Хлорофіл - чудовий антиоксидант з протизапальними властивостями, він сприяє швидкому загоєнню ран та порізів. Крім того, хлорофіл підвищує рівень магнію, насичує кров, клітини і тканини киснем, має антиатеросклеротичні властивості. Хлорофіл також діє як антиканцерогенна речовина і захищає наші органи від токсинів і побічних ефектів багатьох медичних препаратів.
Каротиноїди
Каротиноїди надають оранжево-жовтий колір багатьом овочам, ягодам, фруктам і квітам. Бета-каротин, лікопін, ксантофілл, лютеїн і зеаксантин - це найбільш цінні представники каротиноїдної групи. В організмі людини каротиноїди виконують дві основні функції. По-перше, оскільки вони є прекрасними антиоксидантами, нейтралізують вільні радикали і запобігають виникненню багатьох онкологічних захворювань. По-друге, підтримують нормальну роботу очей, знижуючи ризик виникнення очних захворювань, наприклад, дегенерацію жовтої плями, катаракту і відшарування сітківки. Численні дослідження вказують і на те, що каротиноїди відіграють важливу роль в профілактиці серцево-судинних захворювань.
Беталаїни
Беталаїни не надто поширена група барвників, порівняно з попередніми двома. Вони містяться в невеликій кількості в рослинах жовтого, помаранчевого, червоного і фіолетового кольорів. Фармакологічні переваги цієї групи барвників зводяться, здебільшого, до їх антиоксидантних властивостей. Дослідження довели, що, якщо в організмі людини порушений баланс між вільними радикалами (оксидантами) і антиоксиданти (антиокислювачі), то беталаїни зменшують пошкодження внутрішніх органів, викликаних окислювальним процесом. Крім того, ця група барвників, нейтралізуючи вільні радикали , знижує клітинне окислення ліпідів.
Флавоноїди
Флавоноїди - головний барвник багатьох рослин, квітів, овочів, фруктів та ягід. Вони фарбують їх у різні кольори: від жовтого до синього. Флавоноїди вважаються найпоширенішими антоціанами - речовинами, чия біологічна активність пов'язана з кровоносними судинами і системою кровообігу. Добре відомо, що флавоноїди ущільнюють і зміцнюють стінки малих судин і підвищують їх антитромбогенну активність. Ця група барвників має позитивний вплив на кровообіг в міокарді. Не рідко дані сполуки використовують як альтернативні препаратів для лікування ішемічної хвороби серця. Лікарі наголошують на антиоксидантних властивостях флавоноїдів і частіше використовують їх як природні антиоксиданти і, так звані, «поглиначі» вільних радикалів (а це, нагадаємо, молекули, що провокують утворення пухлин і прискорюють клітинне старіння). Флавоноїди також можуть зв'язувати і виводити важкі метали з організму.