Вірменія розміщена у регіоні, який через торгівлю та війни постійно зазнавав культурного змішування. Насправді, запитайте чи то вірмена, чи то грека, чи турка про походження фаршированого виноградного листя (толму вірменською) чи про пахлаву і ось вам міні-війна в дії.
Хліб та молочні продукти
Лаваш – це вірменський хліб, на вигляд плоский. Випікають лаваш в глиняній печі. Тісто замішують із солі, води та борошна, розкатують та випікають на внутрішніх стінках печі.
Сир та трави, загорнуті в лаваш чи дурум (що також називають бурума) – досить популярна страва. Вірменський сир білого кольору, нагадує трохи грецький сир фета та балканську бринзу.
Мацоні – це ще один популярний молочний продукт. На смак схожий на грецький чи турецький йогурт. Вірменський кисломолочний суп, спас, є невід’ємною частиною кухні. Протягом спекотного літа його подають охолодженим так, як він утримує низький рівень зневоднення організму. Мацоні є також складником традиційного напою, тану. А ще мацоні – це хороша закуска, і подають її з волоськими горіхами та часником. Цей продукт набагато популярніший за сметану чи крем-фреш і до того ж більш дієтичний.
Фрукти, овочі, та трави
Завдяки континентальному клімату, протягом літа тут росте велика кількість фруктів, овочів та трав. Морозними зимами, збережені чи засушені, вони роблять страви неймовірно смачними. Тут користуються популярністю абрикоси та персики, виноград та гранат.
Відомий як вірменська слива (лат. Prunusarmeniaca), абрикос є національним символом. Абрикосовий джем – це один із відомих ласощів. Готують його як в домашніх умовах, так і на заводах. Свіжі та сушені фрукти подають як десерти. Основна східна страва - рис із прянощами - готується з сушеними абрикосами та сливами, чи чорними родзинками.
Вірмени дуже полюбляють овочі. Зелена стручкова квасоля з яйцями чи томатами – проста та смачна страва. Серед овочів для приготування страв найчастіше використовують баклажани. Варені, печені, смажені баклажани є інгредієнтами різних основних страв та салатів.
Вірменці просто обожнюють зелень, що росте в горах таку, як шпинат чи квасець. Та багато зелені можна знайти в магазинах та на відкритих ринках, в основному в весняний час. Вірмени приправляють страви чорним та червоним перцем та великою кількістю трав. Петрушка, кінза, червоний базилік, коріандр, естрагон, кріп влітку використовують свіжими, а на зиму засушують. Ароматна середземноморська м’ята та чебрець, що ростуть у горах, використовуються як хороші спецій. Їх також окремо додають у чай.
М'ясо
Як відомо, вірмени – це шашлична нація. Великі шматки м’яса (в основному свинини, але ще й курятини, яловичини і баранини) добре змішують з цибулею, чорним перцем та сіллю, та смажать на шампурах на розпеченому жарі з твердої деревини. Разом із м’ясом, запікають також томати, баклажани, паприку та картоплю. Шашлик подається з рубленою зеленню та цибулею.
Фаршироване виноградне листя (толма) чи фаршировані овочі (літній варіант толми) – це одні з найпопулярніших смачних та ситних страв. Готують їх з яловичим фаршем та рисом.
Оскільки Вірменія не має виходу до моря, розмаїття наявної риби тут не досить велике. Серед популярної - форель, тріска та раки.
Напої
Популярними напоями вірменів є вино, пиво, коньяк та огхі (міцний заспиртований настій з фруктів). Випивати за столом, навіть без будь-якого приводу святкування, є традиційним для людей.
Пиво, про яке вперше в своїх історичних писаннях згадує грецький історик, що побував в Вірменії, вариться тут уже понад тисячі років. Зазвичай його споживають з тапас та закусками, такими, як горіхи, копчене та в’ялене м'ясо, сир та мариновані горох і морква. При цьому людям досить незвично випивати без їжі.
Домашні соки, газована мінеральна вода та лимонад також споживаються.
Каву, приготовану за східною рецептурою, подають в маленьких чашечках і вважають завершальним етапом прийняття їжі. Більшість дорослих випивають по 3-4 чашки кави у день.
Десерти
Пахлава та бурма – це традиційні солодощі, які кожен хотів би скуштувати. З волоськими горіхами та великою кількість цукру чи меду, вони повною мірою відображають унікальну культуру країни. Сушені фрукти, волоські та лісові горіхи подають, як десерт також.