Погляд у майбутнє
Швидкий сучасний темп життя, втома від навчання, погані звички харчування, що пропагуються в рекламі та в молодіжних журналах, погано впливають на функціонування та розвиток молодого організму. Більш того, сформовані в цей період неправильні звички харчування можуть загрожувати здоров'ю протягом усього життя. Підліткам необхідно знайти рівновагу між харчуванням та активним проведенням часу. Вправ на уроках фізкультури не достатньо. Варто замінювати пасивне проводження часу біля комп'ютера чи телевізора хоча б щоденною годинною прогулянкою. Для цього навіть не треба виконувати спеціальних вправ – достатньо їздити на велосипеді, танцювати, ходити на прогулянки з собакою...
Уникайте фаст-фудів
Більшість підлітків - це любителі гамбургерів, але все ж рекомендуємо обмежити споживання страв типу Fast Food до максимум одного разу на тиждень. Замість цього краще вживати нежирне м'ясо, яке багате на білок, з невеликою кількістю жиру. Краще всього віддавати перевагу вареним чи печеним стравам, а також стравам приготованим на грилі. Цінним джерелом білків, корисних для організму жирів та вітамінів, що розщеплюються жирами є горіхи, зерно, горох та квасоля.
Фрукти замість чипсів
Фрукти – чудовий спосіб перекусити під час науки. Краще всього споживати їх, а не чипси чи солодощі, які так люблять підлітки. Фрукти – цінне джерело вітамінів, мінеральних речовин та клітковини, але необхідно пам'ятати, що вони також містять багато цукру, який в великих кількостях може зашкодити здоров'ю.
Овочі та здоров'я
Радимо споживати більше ніж 5 порцій овочів на день. Можна їсти сирі овочі оранжевого та темно-зеленого кольору, вони чудово смакують та є головним джерелом вітамінів та мінералів. Чим інтенсивніший колір овочів, тим більше вони містять поживних речовин. Гарною пропозицією для підлітків є заморожені овочі – вони легкі в приготуванні, що дозволить підліткам розвивати свої кулінарні вміння.
Молоко та його похідні
Молоко є багатим джерелом кальцію. Кальцій – це незамінний елемент, що міститься у кістках, тому дуже важливо в молодому віці вживати багато молочних продуктів. Не забувайте перевіряти етикетку на упаковці - важливо, щоб молоко, сир та йогурти мали низький вміст жиру.
Зерно на тарілці
Половина споживаної випічки повинна бути грубого помелу. Слід завжди уважно перевіряти список інгредієнтів, адже не весь хліб однаково корисний. Випічка грубого помелу краща від легкої випічки тим, що містить більше клітковини. Під час вживання хліба важливо, щоб те, з чим його їдять, не було дуже поживним. Зверніть увагу на пластівці, які так популярні в підлітковій рекламі. Найкорисніші з них ячмінні, пшеничні та житні. Кольорові та корисні мюслі на сніданок можна зробити самому, додаючи свіжі чи сушені фрукти.
Вода замість газованих напоїв
Необхідно замінити солодкі газовані напої водою, адже вона набагато корисніша для організму. До того ж в ній менше калорій та немає штучних барвників.