Під час сну гормон росту стимулює білок до утворення нових клітин і виправлення пошкоджень, котрі відбулися впродовж дня. Сон також має відновлювальну дію, робить красивішими. Відсутність сну може спричинити погіршення якості життя, викликати подразнення і зниження уваги. На правильний сон дуже сильний вплив має індивідуальний біоритм кожної людини, а також здорова дієта. Слід звернути особливу увагу на те, що потрапляє на нашу тарілку.
Друзі хорошого здорового сну
Виважене, відповідальне планування страв допоможе позбутися порушень сну. Останньою стравою перед сном мають бути легкотравні продукти, що забезпечать нас триптофаном.
Триптофан – амінокислота, котра піднімає рівень серотоніну та мелатоніну – гормону, важливого для спокійного сну. Він входить до складу білків, тому на вечерю рекомендується вживати білі сири, молоко і молочні вироби, котрі є багатим джерелом цього продукту. Вибирайте страви, зварені на воді чи на парі – це може бути риба чи пісне м'ясо. Так можна збагатити дієту вуглеводами, які мають вплив на виділення серотоніну, «гормону щастя», відповідний рівень якого дозволить розслабитися та спокійно заснути. Багатим джерелом вуглеводів є продукти, які містять крохмаль, тобто борошно, хлібобулочні вироби, рис, кукурудза, макарони, гарбузи, ячмінна каша, вівсяні пластівці.
За порушення сну відповідає передусім нестача вітамінів групи В. Особлива увага приділяється вітаміну B12, котрий регулює правильну діяльність нервової системи. Головним джерелом вітаміну B12 є м'ясо, страви з м’яса та потрухів, риба, жовтки яєць, а також молочні продукти. Спокійному сну сприяє також належний рівень магнію в організмі. Нестачу цього елементу можна доповнити вживанням горіхів, сої, гречаної каші, бананів, какао і кунжуту. За правильний перебіг сну також відповідає вітамін B6, котрий наявний як у рослинних, так і у тваринних продуктах. Його нестача викликає депресивні стани. Порушення сну можуть також бути спричинені нестачею вітаміну B1, котрий перш за все наявний у всіх продуктах рослинного походження. Ці вітаміни можемо знайти в зернових продуктах, хлібобулочних виробах із непросіяного борошна, овочах (особливо сухому насінні стручкових рослин), жовтках яєць, м’ясі, стравах із м’яса та потрухів, рибі та молочних продуктах.
Продукти, які ускладнюють засинання
Передусім слід пам’ятати про те, що останню страву необхідно споживати за 2-3 години перед сном. Варто відмовитися від жирних молочних продуктів і смажених або печених страв, оскільки вони стимулюють метаболізм і залягають у шлунку, що викликає важкість. Страшним ворогом сну є кофеїн. Найбільше кофеїну міститься в каві, але також його можна знайти в шоколаді, міцному чаї, збуджуючих напоях і «Кока-колі». Велика кількість кофеїну вимиває з організму такі речовини як кальцій і магній. Спокійному сну також можуть перешкоджати гострі чи дуже солодкі страви, вживання яких часто закінчується печією. Слід уникати алкоголю та куріння сигарет. Алкоголь спершу викликає сонність, але негативно впливає на глибокий неперервний сон. Уникайте продуктів, які містять жирні насичені кислоти, особливо жовтий сир, червоне м'ясо, потрухи, а також жирні молочні продукти. Вечеря не має містити тираміни, котрі стимулюють виділення адреналіну. Адреналін спричиняє, серед іншого, зростання кров’яного тиску, прискорення серцебиття, що не сприяє відпочинку. Особливо багато тирамінів містять жовті сири, шоколад, перезрілі банани, маринована, копчена та солена риба, соєвий соус і деякі сорти вин.
Прості поради для здорового сну:
- Подбайте про спальню. Відповідно підібрана ковдра чи зручна подушка також впливають на якість відпочинку.
- Безпосередньо перед засинанням провітріть приміщення.
- Вечірня ароматична ванна допоможе розслабитися фізично й духовно.
- Старайтеся не засинати дуже пізно і вставати бл. 7 зранку.
- Пам’ятайте, що останні 5 хвилин перед сном впливають на якість відпочинку, тому думайте про найприємніше.