Бесіда – невід’ємний елемент багатої та різноманітної польської кухні. У цій кухні велику роль відіграли історичні зміни, які відбувалися протягом сотень років. Край, який протягом довгих років бурхливої історії залишався окупованим, позбавленим незалежності та суверенності, цінував свою культуру і традицію майже в усіх сферах життя. Саме тому в польській кухні прижилися різні страви, запозичені від сусідніх держав, а також іммігрантів, що до сьогоднішнього дня передаються різноманітним і багатим регіональним кухням.
Дари природи
Типові польські страви пов’язані з доступністю продуктів, які в них використовуються. Польща, як сільськогосподарський край зі значною лісистістю, черпала найкраще з природи, саме тому тут присутні страви зі збіжжя – випічка, каші, а також різні страви з борошна – вареники, кльоцки чи млинці.
Важливу роль відігравали супи з великою кількістю овочів й інші страви з овочів і м’яса – продуктів, які були доступні в домашньому господарстві чи на диких лісистих територіях. З лісу походили також цінні гриби, ягоди та трави. Не менш важливою була прісноводна риба, а по мірі можливості та доступу до моря також морська. По багатьох роках, незважаючи на розвиток, прогрес і доступність багатьох продуктів, традиційні польські страви залишаються незмінними і готуються відповідно до старих рецептів і до сьогодні.
Бесіда
Прийоми, поєднані з товариськими дискусіями, інколи співом, роками влаштовували поляки. Вони виконували культурну, релігійну, політичну та передусім патріотичну функцію. Напевне, саме тому до сьогодні бесіда відіграє таку значну роль у житті поляків, чи з нагоди товариських зустрічей зі знайомими, чи свят і урочистостей у колі родини.
Відомі та цінні здавна
До найпопулярніших польських страв з упевненістю віднесемо бігос – страва з вареної і квашеної капусти з додаванням різних видів м’яса і грибів, голубці – листя капусти, фаршироване м’ясом і рисом з томатним або сметанним соусом, а також зрази, скручені з яловичого м’яса, з начинкою з бекону та квашених огірків. На особливу увагу заслуговують супи, такі як борщ – готується на бульйоні з буряків, часто з вушками – невеликими варениками з м’ясом, «журек» – готується на заквасці з борошна грубого помелу та подається з білою ковбасою, вареним яйцем і хріном, або ж грибний суп, який готується з лісових грибів. Дуже характерними є неперевершені м’ясні вироби та ковбаси, а як перекуски обов’язково слід скуштувати оселедця в олії, оцті або сметані. Варто порадити також вареники, традиційні – з м’ясом, сиром або ягодами, хоча сьогодні їх вже готують стількома способами, що задовольнять будь-якого гурмана. Популярні вироби з ягід – джеми, повидла, варення та компоти. Щодо десертів, то передусім – дріжджові тістечка з крушиною або ягодами, але також маківник, пряники або сирник. Варто спробувати також пончики з традиційною начинкою з варення із троянди.
Квашена капуста – кисла, але корисна
Квашена капуста – незамінний інгредієнт багатьох страв польської кухні, а також чудових салатів. Готується із засоленої ферментованої пошаткованої білої капусти. Вона є цінним джерелом вітаміну С, РР, а також багатьох вітамінів групи В. Так само, як квашені огірки, вона й досі присутня на більшості польських столів.
Столітні пивоварні та неперевершені наливки
Прийнято вважати, що польською родзинкою є чиста горілка. Варто також знати, що тут існує вікова традиція пивоваріння і польське пиво цінується не лише в країні, але й закордоном. Напевне, ніхто так не оволодів мистецтвом приготування різноманітних наливок з лісових чи сезонних ягід, котрих рецепти пильно оберігаються та передаються з покоління у покоління.