Піраміди харчування були розроблені вченими як відповідь на проблему нашого часу - неправильне харчування, що приводить до хвороб пов'язаних з ожирінням та хвороб шлунку. В пірамідах харчування Ви знайдете поради щодо правильного харчування і те, які продукти слід вживати.
Правильне харчування – запорука здоров'я. Розроби свою власну дієту для підтримання ідеальної форми. Вікові особливості залишають свій слід на нашому здоров’ї. Забезпечте гарне самопочуття собі та своїм близьким із правильним харчуванням. Обирайте свою піраміду.
Піраміда харчування XXI століття, котра запроваджує фізичну активність як основа здорового способу життя.
Азіатська піраміда – представляє традиційний здоровий азіатський раціон.
Латиноамериканська піраміда – просто з гарячої Південної Америки.
Піраміда харчування для дітей – від дошкільного віку, аж до 12 року життя, для тих, кому потрібна збалансована та різноманітна дієта.
Піраміда харчування для вагітних жінок, коли відповідне харчування має подвійне значення – впливає на здоров’я майбутньої мами та її дитини.
Піраміда харчування для підлітків, для яких правильне харчування має важливе значення для розвитку соматичної, фізичної і психічної систем.
Середземноморська піраміда харчування, основою якої є поєднання овочів, фруктів, зернових продуктів, стручкових рослин, по-особливому приготованої квасолі й горіхів, приправлених оливковою олією.
Піраміда харчування для людей похилого віку, котра забезпечує організм необхідними для утримання хорошого здоров’я та фізичної форми поживними речовинами.
Першу піраміду харчування було створено в 1992 р. Відтоді додано кілька пірамід, щоб показати харчові звички людей різного віку, різних етнічних груп (азіатська піраміда, латиноамериканська піраміда) і різні думки стосовно того, що саме робить раціон здоровим (середземноморська піраміда харчування). Останнє доповнення, відоме як «Піраміда здорового харчування», відображає новітні дослідження у сфері харчування. Головна її відмінність у тому, що основна увага зосереджується на рівновазі між вуглеводами та жирами, які поділяються на добрі та погані.
Необхідно підібрати відповідну для себе піраміду харчування, оскільки особи в різному віці чи життєвій ситуації мають інші харчові потреби. Для тих, кому більше 70 років, важливо вживати 8 або більше склянок води щодня. В основі піраміди також рекомендується додаткове споживання кальцію, вітамінів D i B12. Піраміда для людей похилого віку «худіша» за стандартну, адже в ній враховано, що старші особи повинні їсти як ті, що «дотримуються дієти», щоб знизити кількість калорій, споживаючи більше продуктів багатих на поживні речовини, замість висококалорійних. Діти у віці 2-12 років мають власну піраміду із зображеннями продуктів, які їдять щодня. Вони забезпечують організм усіма необхідними для здоров’я та правильного розвитку дитини речовинами. Щоденний раціон має бути різноманітним, щоб кожного дня дитина їла інші продукти. Діти повинні також заохочуватися до різних форм фізичної активності, вправ і ігор. Харчування вагітних жінок включає всі правила здорового харчування. Однак, така дієта має бути збагачена більшою кількістю вітамінів, білка та мінеральних речовин.
Навіщо користуватися рекомендаціями пірамід харчування?
Неправильне харчування спричиняє втрату маси тіла, сповільнення росту, ослаблення. У свою чергу надмірне споживання їжі з високою енергетичною цінністю, вищою за рекомендовану норму, призводить до ожиріння та розвитку цивілізаційних хвороб.
- Щоб зменшити ризик таких хронічних захворювань, як цукровий діабет, гіпертонія, атеросклероз, причиною яких є неправильне харчування та сидячий спосіб життя.
- Щоб забезпечувати організм всіма необхідними поживними речовинами в тих кількостях і пропорціях, які відповідають його потребам, тобто відповідно до віку, статі, стану здоров’я, рівню фізичної активності та типу виконуваної роботи.
- Щоб забезпечити за допомогою харчування рівно стільки енергії, скільки потрібно організму. Нестачу енергії людина відчуває через відчуття голоду та зниження фізичної активності.
Основним є відповідне збалансування їжі, яку споживаємо щодня. Зернові продукти мають бути присутні під час кожного прийому їжі, овочі та фрукти в трьох стравах, молочні продукти – в трьох або двох, а м'ясо – в одній або двох. На верхівці піраміди харчування знаходяться жири та солодощі, котрих потрібно споживати якнайменше. Рекомендується 5 прийомів їжі щодня, або ж щонайменше 3. Звичайно ж, окрім дієти, дуже важливою є фізична активність, котра є основою хорошого здоров’я та самопочуття. Найкраще, коли вона відповідає індивідуальним потребам, можливостям і вподобанням кожної людини. Займатися бажано щоденно, близько півгодини. Не можна себе примушувати, адже рух має приносити задоволення та злагоджувати щоденні стреси.
Виберіть піраміду харчування, яка відповідає вам і вашій родині, адже зміна харчових звичок – це запорука здорового та довгого життя.