Бомба з вітамінів і поживних речовин
Паростки багаті на найцінніші для здоров’я речовини. Містять вітаміни A, B, C, E i H, велику кількість кальцію, заліза, сірки, магнію, калію, а також біотин, цинк, селен і мікроелементи – літій і хром. Під час проростання нагромаджені в насінні поживні речовини під впливом вологи, температури та ферментів утворюють сполуки, що легко засвоюються організмом. Тому варто додати до свого раціону цей цінний елемент здорового способу харчування.
Вирощуйте здоров’я
Якщо часто вживаєте паростки, вирощуйте їх вдома. Плантацію паростків можна заснувати в спеціальних багатоярусних піддонах, котрі продаються в магазинах зі здоровими продуктами. Для меншої «грядки» вистачить звичайної тарілки чи банки, накритої вологою марлею. Насіння слід промити, вимочити в теплій вареній воді, залежно від розміру, від 3 до 6 годин. Тоді його відцідити, всипати до піддонів і зросити водою, а потім промивати два рази на день. Насіння крес-салату, редиски, люцерни та льону не вимагає змочування – вистачить розсипати його на піддоні, викладеному вологим лігніном і зрошувати водою, коли основа стає сухою. У залежності від температури, освітленості та виду насіння, зародки після 2-7 днів уже можна збирати.
Їжте щодня
Щоб спостерігати позитивну дію паростків, слід їх споживати щодня, найкраще сирими, адже тоді вони не втрачають поживних речовин, які в них містяться. Можна їх вживати як додатки до салатів, паст із кисломолочного сиру чи риби, посипати ними бутерброди чи картоплю. Перед тим, як вживати, паростки варто промити. Їх можна додавати до всіх страв на власний вибір – варіантів безліч.
Найчастіше вирощують такі паростки:
Паростки редису мають пікантний смак. Їх можна вживати замість зеленої цибулі, добре поєднується з яєчними стравами, сметанним і майонезним соусами. Завдяки великій кількості вітаміну С зміцнюють імунітет. Паростки редиски містять багато сірки, тому покращують стан шкіри, волосся та нігтів.
Паростки соняшника мають злегка горіховий присмак. Вони є ідеальним додатком до салатів або бутербродів. Містять багато цинку та заліза. Їх повинні додати до свого раціону ті, кому загрожує нестача цих хімічних елементів, напр., особи, які дотримуються вегетаріанської дієти.
Паростки сої мають делікатний смак і злегка хрустку структуру, ідеально підходять до гарячих страв, особливо китайських делікатесів, приготованих у воці. Вони є чудовим джерелом заліза, вітамінів C i B1. Регулярне вживання паростків сої заспокоює нервову систему, додає енергії та покращує апетит.
Паростки люцерни, так само як паростки сої, можна додавати до страв, приготованих у воці, і смажених страв, але краще під кінець смаження. Містять рідкісний для рослин вітамін B12, нестача якого загрожує вегетаріанцям. Крім того, вони багаті на вітаміни A, C i D, а також лецетин. Сприяють покращенню пам'яті, мають збуджуючі властивості.
Паросткам сочевиці притаманний лагідний смак, придатні для вживання в сирому вигляді як додатки до салатів, а також як інгредієнти гарячих страв. Містять багато заліза, магнію та вітаміну C. Паростки сочевиці добре впливають на стан зубів.
Паростки броколі мають пікантний смак, досконало підходять до бутербродів і салатів. Паростки, як і самі броколі, і інші рослини родини капустяних, містять сульфорафан – речовину, що запобігає виникненню ракових захворювань, а також, у певних випадках, сповільнює розвиток пухлин. Важливо, що паростки містять у 20 разів більше сульфорафану, ніж зріла рослина.
Паростки квасолі «Mungo» – злегка хрусткі, часто застосовуються у стравах азіатської кухні, як у теплому, так і в холодному вигляді. Квасоля «Mung», схоже як інші стручкові рослини, є безцінним джерелом білка. Завдяки наявності необхідних для проростання ферментів, білок легко засвоюється, самі ж паростки набагато легше перетравлюються, ніж квасоля. Паростки квасолі «Mungo» також знижують рівень надлишкового холестерину.